ÄREVUSE mõjust ja sellega toimetulekust

Ärevus ei ole mõte, vaid on täiesti reaalne ja sageli meie endi poolt kontrollimatu kogemus. Õõnes tunne kõhus, pekslevad südamelöögid, “peata” oleku tunne, raskus südames, värisevad käed või jalad  – on vaid mõned ärevuse poolt põhjustatud ebameeldivad tundmused, mida inimene kogeb. Juba aktiveerunud ärevuse seisund jätab koolinoorele peamiselt kolm valikut: võitle, põgene või tardu. Otsuse langetamine toimub aga nii automaatselt, et õpilane sageli isegi ei teadvusta, et tal üldse on valiku moment.

Ärevus ja sellega seotud ebamugavustunne saab alguse justkui meist väljastpoolt. “Kui vaid neid olukordi minu elus enam ei oleks, siis saaksin ma oma ärevusest vabaks,” on petlik arvamus, mis jätab mulje paratamatusest.

Äreva olukorraga toimetulekuks võime oma tähelepanu mujale juhtida, võime tarduda paigale ja proovida “nähtamatu” olla, võime kasutada rahustavaid mõtteid ja enesesisendusi aga eelkõige on paratamatus see, et hakkame iga hinna eest vältima ärevustundeid käivitavaid olukordi. Noore inimese jaoks võib see aga tähendada paljude elus avanevate võimaluste kasutamata jätmist.

Kas me tegelikult ikka tahame vältida inimestega suhtlemist, või soovime hoopiski vabaneda ärevusest, mida tunneme inimestega suheldes❓ Kas tahame vältida esinemist ja uute projektide elluviimist või soovime vabaneda ebamugavast tundest, mida me tunneme nende väljakutsetega silmitsi seistes❓

🎶 𝗞𝗨𝗨𝗟𝗔𝗠𝗜𝗦𝗦𝗢𝗢𝗩𝗜𝗧𝗨𝗦: Ärevuse, vastuseisu ja teiste emotsionaalsete seisundite mõjust ülevaate ja nendega toimetulekuks praktiliste nõuannete saamiseks soovitame kuulata Maria Rannaväli podcasti episoodi, milles ta kirjeldab enda kogemust sellest, kuidas Practical Consciousness raamatus ja kursustel õpetatavad tehnikad on temal aidanud oma ärevuse ja teiste keeruliste tunnetega paremini toime tulla. Stuudios on külas Practical Consciousness enesearengu meetodi looja Ingvar Villido, kes aitab avada seda, et miks need meetodid töötavad ja kuidas igal noorel inimesel neist elus väga palju kasu oleks.

👇Vaata podcasti siit 👇

 

💧Tervikharidus soovitab:

9.-12. klassi noortele on loodud kompaktne veebikursus Ärevusest priiks, mis põhineb samuti Practical Consciousness meetoditele. Kursuse käigus antakse koolinoorele praktilised ja lihtsasti kasutatavad tehnikad, mis võimaldavad tal iseseisvalt vabaneda ärevuse poolt põhjustatud ebamugavustundest selliselt, et sarnasesse olukorda uuesti sattununa need häirivad tunded enam ei käivitugi või on iga kord järjest vähem intensiivsed kuni lõpuks vaibuvad täielikult.

5.-8. klassi õpilastele täna spetsiifilisel ärevusega toimetulekule suunatud lühikursust välja töötatud ei ole, aga kursus Avasta iseennast katab ära nii ärevusega toimetuleku oskused kui sisaldab endas palju laiemalt erinevate emotsioonidega toimetuleku ja oma mõtete teadlikku juhtimise oskuseid.

Õpetajale on väljatöötatud Practical Consiousness I & II kursuste sisul põhinev spetsiaalselt haridustöötajatele suunatud programm Õpetamisrõõm ja loomulik autoriteet. Kursus annab igapäevaselt noortega töötavatele ja noorte tulevikku kujundavatele õpetajatele edasi unikaalsed oskused mitmesuguste eriilmeliste emotsionaalsete olukordadega paremaks toimetulekuks. Kursusel õpitud tehnikaid rakendama hakates paraneb, õpetaja enda isiklik rahulolu töö ja eraelus, ta oskab ise vabaneda tema enda sees olevast ärevusest ja pingetest nind hoiduda õpilastele täiendava ärevuse tekitamisest. Läbi parema eeskuju loome võimaluse parema ühiskonna kujunemisele.