Liia Kanemägi

Olen Liia Kanemägi ,Tervikhariduse 5.-8. klasside koolitaja. Hetkel viin läbi koolitust AVASTA ISEENNAST. Lisaks Tallinna Ülikoolis omandatud õpetaja kutsele olen lõpetanud EMTA Lavakunstikooli näitleja eriala ning töötan ka vabakutselise näitleja ja projektijuhina. Hetkel valmistun ka TLÜ Avatud Akadeemias loovterapeudi karjääriks.  

Minu teadlikum õppimise lugu algas lavakunstikooliga, kuhu sisse astudes avastasin põneva emotsioonide, mõtete ja loova eneseväljenduse maailma – inimese sisemaailma. Mulle õpetati, et kool saab anda mulle kunstniku “käsitööoskused”, kuid keegi ei saa mulle anda kindlat kaarti sisemaailma muutlikul maastikul orienteerumiseks, et tuleb lihtsalt loota heale õnnele ning järgneda muusa puudutusele. Ma ei tahtnud sellega nõustuda. Veetsin aastaid vastuseid otsides, erinevaid õpetusi uurides, lugedes ja proovides.  

AVASTA ISEENAST kursusel edasi antavate tehnikate juurde jõudes kõnetasid need teadmised mind oma lihtsuse ja praktilisusega. Hakkasin loengutes kuuldud teooriaid oma elus rakendama – laval näitlejana, koolis oma teatriõpilastega, pere igapäevaelus. Märkasin, kuidas suurenes sisemine selgus ja rahu.  

Avastasin peagi, et teater on suurepärane viis, kuidas näitlikustada ja edasi anda sisemaailma toimimist. See on oluline eriti laste ja noorte puhul, kes eelistavad loengupidamisele elu tõsiasju ja seda, et oleks lõbus.

Töö lastega on oluline osa mu teekonnast. Kursustel ei püüa ma noori mitte niivõrd õpetada, kuivõrd lasta neil läbi tegevuste ja olukordade märgata, mis nende sees toimub ja mida nad ise saavad teha, et elu oleks kerge. Sageli õpetavad nemad mind sama palju kui mina neid.  

Laste suhted vanematega on suhete kõrgliiga. Mu isiklikud kõige suuremad väljakutsed ja olulisemad arengud on olnud seotud justnimelt selle valdkonnaga. Vanematena läheb meil vahel meelest, et me ise oleme ka kellegi lapsed. Selle asemel et nende mõjudega võidelda, end süüdi tunda või oma pärandit eitada, on võimalik see kõik teadlikult ümber disainida. Suhteid lastega saab muuta paremaks, eriti kui vanem on valmis muutuma koos lapsega.